O autorze
zBLOGowani.pl

wiedza

piątek, 09 lutego 2018

Dzisiaj, kiedy my - bardziej dociekliwi "nosiciele" bielizny chcielibyśmy wiedzieć KTO tak naprawdę stoi za wyrobem finalnym (szczególnie tym nietanim) - informacje, które zawiera kod kreskowy bywają czasem intrygujące.

Zadałam sobie trud i zgłębiłam temat. Wynikiem mojego prywatnego śledztwa dzielę się tradycyjnie - z Wami. 

Każdy biustonosz, który wisi na wieszaku w sklepie ma dołączoną doń papierową metkę. Oprócz składu materiałowego, oznaczenia producenta, rozmiaru itd umieszczony jest na niej kod kreskowy. Kod kreskowy jest graficznym zapisem jasnych i ciemnych kresek. Pod tym kodem znajduje się czasem osiem, a czasem trzynaście cyfr. Laikowi powiedzą tyle, co kotu surowa cebula, lecz my te cyferki właśnie dzisiaj wspólnie odczarujemy!

W naszym kraju najczęściej używany jest System Europejskich Kodów Towarowych (EAN). Pełna wersja kodu EAN to wersja trzynastocyfrowa, wersja ośmiocyfrowa jest wersją skróconą (bez numeru producenta lub dystrybutora), więc nie będę się nią zajmować.

TYPOWY KOD EAN-13 WYGLĄDA TAK:

 

 

Cyfry kodu oznaczają kolejno:

- kod systemowy

Są to dwie lub trzy cyfry wskazujące kod kraju lub regionu gospodarczego, która przypisała dany kod producenta. Wyjątek stanowią kody zaczynające sie od cyfry 2 oznaczającej produkty o zmiennej masie czy rozmiarach. Kod systemowy nie wskazuje więc kraju pochodzenia towaru czy producenta, a jedynie organizację, dzięki której dany towar został zarejestrowany.

Ściągawkę dookreślającą kraj tej organizacji znajdziecie ---> TUTAJ

- kod producenta lub dystrybutora

Kolejne cztery, pięć lub sześć (a nawet siedem) cyfr. Jest to unikalny kod przypisany do każdego producenta lub dystrybutora, nadany przez  organizację (tę określoną przez kod systemowy). Wszystkie produkty danego producenta będą posiadać ten sam kod.

- kod produktu

Dwie, trzy, cztery lub nawet pięć cyfr. 

 - cyfra kontrolna

Ostatnia cyfra.

 

Często bywa tak, że zarówno kod systemowy jak i kod producenta dotyczą tego samego kraju. Jednak czasem możemy się zdziwić, ponieważ na przykład austriacka firma może mieć powiązania z firmą chińską, francuska z brytyjską, a łotewska z...nowomeksykańską.

Jeśli jesteście dociekliwi tak jak ja, możecie sobie to sprawdzić (a przy okazji znajdziecie rozwiązanie zagadki zdjęciowej - KTO stoi za kodem z fotki?)  --->TUTAJ

 

Notkę wrzucam tu przede wszystkim w celach edukacyjnych. Jednak, mając na uwadze, że zwolenniczki dobrego dopasowania często poszukują okazji w odmętach internetu - radzę, by po otrzymaniu towaru w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, czy towar posiada papierową metkę z kodem kreskowym.

Jakiś czas temu na popularnym portalu Balkonetka pojawiła się użytkowniczka oferująca internautkom biustonosze identyczne z biustonoszami oferowanymi przez (istniejącą jeszcze wtedy) podmarkę Panache - Masquerade. O ile mnie pamięć nie myli, staniki sprzedawane były po symbolicznych cenach, więc niejedna stanikomaniaczka obłowiła się wtedy pokaźnie.

Ale...Miałam i mam do tej pory poważne zastrzeżenia do legalności takiego obrotu towarowego. Dziewczyny pisały, że biustonosze nie posiadały ani wszytych metek-firmówek, ani metek papierowych. Czy naprawdę chcemy swoim portfelem wspierać szarą strefę? Legalny towar posiada metki, jest to jedna z najprostszych metod weryfikacji (przynajmniej) producenta.

Teraz druga sprawa, jaką chcę przy okazji poruszyć - "zagranicznie" brzmiące nazwy polskich marek. Wciąż spotykam się z przekonaniem kobiet, że kupiły francuską, włoską czy jakąś-tam zagraniczną markę. Bielizny, ciucha, buta. Tymczasem wystarczy wrzucić w zalinkowaną przezemnie wyszukiwarkę GEPIR kod EAN-13 i...możemy przeżyć wielkie rozczarowanie. Nikomu nie chcę sprawić przykrości, przecież nie wszyscy interesujemy się historią mody czy bieliźniarstwa. Jednak, jeśli ktoś posiada lekko zagraniczno-snobistyczne ciągoty ;-) może sobie sprawdzić - jaki kraj stoi za danym wyrobem. I bynajmniej nie mam na myśli tylko biustonoszy i bielizny, system kodowy EAN-13 obejmuje różnorakie towary - od ryżu sypkiego po narzędzia do obróbki skrawaniem :-D.

U mnie dzisiaj sypie śnieg. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że przed nami biały, puszysty weekend.

Będę zatem nareszcie zjeżdżać z górki na worku z sianem, czego i Wam życzę ;-) !

środa, 05 lipca 2017

Z racji wykonywanego zawodu często widuję dekoltowe efekty różnych kuracji odchudzających. W zasadzie rozumiem motywację pań, które podjęły taką decyzję. Niejednokrotnie za zrzuceniem nadmiarowych kilogramów stoją wskazania zdrowotne (stwierdzone uprzednio przez lekarza zbytnie obciążenie układu kostnego, nadciśnienie, cukrzyca, duże otłuszczenie narządów - uwaga! nie zawsze dotyczy ono osób z nadwagą!). 

Gorąco kibicuję moim Klientkom, jeśli do kuracji podchodzą rozsądnie, pod okiem dobrego dietetyka. Jeśli przy tym mogą uprawiać jakąś aktywność fizyczną - jestem wręcz, jako brafitterka - w siódmym niebie. Z doświadczenia wiem, że dobra dieta, przemyślany ruch i odpowiednia pielęgnacja skóry to najlepsze, co w tm czasie kobieta może zrobić dla swojego ciała, a co za tym idzie - dla swojego biustu.

Nie popieram i nie akceptuję ekspresowych diet-cud oraz diet restrykcyjnych, tym bardziej, kiedy nie są podyktowane stanem zdrowia i są przeprowadzane na własną rękę.

Najczęściej takie samodzielne diety, gdy kobieta w krótkim czasie (od 2 do 6 m-cy) chudnie nawet 20 i więcej kilogramów - wiążą się z nadmiernym rozluźnieniem tkanki biustu. Skutkuje to tym, że nierzadko  jego konsystencja zaczyna przypominać konsystencję lejącego budyniu. Skóra, pozbawiona naturalnego "wypełniacza", często ujawnia rozstępy. Piersi, według samych właścicielek, zaczynają swoim wyglądem przypominać, w zależności od tego, jak bardzo samokrytyczna jest kobieta:

- łezki,

- uszy spaniela.

Jak taki gwałtownie zmieniony biust ostanikować, by dobrze wyglądał?

Czy jest to w ogóle możliwe?

Takie pytania niejednej brafitterce spędzają sen z powiek.

Według mnie jest to jak najbardziej możliwe. Jednak taki brafitting powinien być poprzedzony bardziej wnikliwym niż zazwyczaj wywiadem, ze szczególnym ustaleniem następujących faktów:

- w jakim czasie i ile schudła kobieta,

- czy zmiana wagi była podyktowana celową dietą, czy nastąpiła samoistnie,

- czy dieta i cały proces chudnięcia były nadzorowane przez lekarza lub dietetyka,

- czy chudnięcie było konsekwencją wskazań lekarskich (o ile możliwe - ustalić jakich).

 

Z uwagi na różnorodność kobiecych sylwetek, klatek piersiowych (tutaj niebagatelne znaczenie ma rozstaw biustu, jego zawieszenie i szerokość podstawy, a także budowa mostka) jak i cech osobniczych (rodzaj przeważającej tkanki w piersiach), dobór biustonosza po dużym chudnięciu to często niełatwa sprawa. Pomimo to wskażę Wam najczęściej stosowane i sprawdzone konstrukcje biustonoszy dla biustów "po przejściach":

1. Fullcup

Biustonosz zabudowujący całą pierś. Fullcup z miękką, elastyczną koronką u góry miseczki często jest wybierany na wygodny, codzienny biustonosz.

2. Halfcup

Czyli biustonosz z jednym pionowym, lub dwoma pionowymi cięciami miseczki, o niezabudowanej miseczce. W przypadku chudnięcia polecam Wam halfcupy, których górne krawędzie nie są mocno otwarte na zewnątrz. Przykładem takiej konstrukcji jest model Scarlet p-up marki Alles. Producent nazwał go tak a nie inaczej, na to nie mam wpływu ;), ale świetnie leży na biustach "z historią". Panie cenią go za uniesiony profil i wygodę. Posiada niezbyt duże usztywnienie, bawełnianą wyściółkę i wyjmowane wkładki.

 

3. Spacer-bra

"Spacerów" Ci u nas dostatek. Wysyp tego rodzaju biustonoszy spowodowany został najprawdopodobniej sukcesem najpopularniejszego "spacerniaka" - modelu Virginia marki Corin. Dzisiaj niemal każda szanująca się polska marka na swojego spejsera - Ava, Nipplex, Samanta, Konrad, Vena, Krisline, Kinga, Alles, Dalia. Niemniej to właśnie corinowa Virginia wiedzie wśród nich prym - miseczka ładnie pracuje, naddając się i jednocześnie zamykając biust od góry. 

4. Plunge z elastyczną u góry miseczką

Plunge, czyli stanik z niskim mostkiem i ukośnie ciętymi miseczkami to propozycja dla pań, które nie tolerują ucisku w okolicy końca wysokiego mostka stanika. Elastyczna koronka często dyscyplinuje "pochudnięciową", luźniejszą niż zazwyczaj tkankę biustu.

 

 

  

Moja lista biustonoszy dla biustów zmęczonych odchudzaniem/karmieniami/różnymi zdrowotnymi historiami wciąż jest otwarta. Jeśli macie swoje "typy" - piszcie o nich w komentarzach. Z pewnością będą to przydatne opinie dla tych z Was, które nie są biegłe w "stanikowe klocki".

 

P.S.

Oczywiście stanik najważniejszą na świecie częścią damskiej garderoby jest. Jednak ta świadomość ŻADNEJ  z nas, a szczególnie tych, które planują (lub podejrzewają u siebie) większą zmianę wagi ciała - nie zwalnia z dbania o skórę biustu. Ale o tem potem, czyli za jakiś czas ;) !

środa, 19 kwietnia 2017

Pamiętacie bajkę Andersena "Nowe szaty cesarza"? Jak mówi opowieść - według wykonawców nowego, cudownego, cesarskiego stroju - dworzanie, którzy nie nadawali się na swój urząd - nie mogli zobaczyć, w co władca jest ubrany. W związku z tym wszyscy, włącznie z monarchą - zachwycali się...nagim monarchą :D.

W ciągu ostatnich kilka lat obserwuję podobne w skutkach zjawisko. Tylko rolę cesarza odgrywają w tym przypadku więzadła Coopera kobiecych piersi. Zapytajcie o te więzadła swoje brafitterki. Z pewnością temat jest im znany. Większość z nich ukończyła zapewne odpowiednie kursy, gdzie budowa kobiecych piersi stanowiła niejako ich pierwszy elementarz i podbudowę brafitterskiej wiedzy. Czy jednak każdy, kto chce"niezawodowo"  zgłębić powyższy temat wie, gdzie szukać wiarygodnych informacji?

Otóż obawiam się, że niekoniecznie.

Nowe_szaty_cesarza

- Do czego zmierzasz, Renulcu? Przecież internet to kopalnia wiedzy, wystarczy "wklepać" w wyszukiwarkę hasło "budowa piersi" lub "więzadła Coopera" - zakrzyknie zapewne Czytelnik.

Ano, do tego, drogi Czytelniku, by informacje pozyskiwać z wiarygodnych źródeł, a nie wyłącznie z internetu - źródła wiedzy często niesprawdzonej i niefrasobliwie powielanej na zasadzie kopiuj-wklej ;).

Czytam bowiem na różnych portalach internetowych takie oto stwierdzenia:

1. ---> za podtrzymanie piersi na odpowieniej wysokości odpowiedzialne jest WIĘZADŁO COOPERA;

2. ---> przez każde włókno takiego więzadła biegnie NERW; 

3. ---> budowa więzadeł Coopera przypomina budową sprężynę;

4. ---> WYŁĄCZNIE WIĘZADŁA COOPERA podtrzymują nasze piersi i WYŁĄCZNIE ONE odpowiadają za ich utrzymanie na odpowienim poziomie.

5.---> bez odpowiednio dobranego biustonosza kobieta narażona jest nawet na ZERWANIE więzadeł Coopera.

Na podstawie takich wypowiedzi przeciętny czytelnik, wierzący w moc słowa pisanego, może metodą dedukcji dojść do prostego wniosku, że:

Za podtrzymanie kobiecych piersi na odpowiedniej wysokości odpowiedzialne jest więzadło Coopera zbudowane jak sprężynka. Przez środek każdego włókna więzadła biegnie nerw. Jeśli nie posiadasz odpowiednio dobranego biustonosza ryzykujesz także zerwaniem więzadła Coopera.

Uważam, że powielanie właśnie takich i podobnych wypowiedzi, bez uprzedniego sprawdzenia  stanu faktycznego powoduje powstawanie półprawd ocierających się niejednokrotnie o bajki (jak właśnie ta o cesarskich szatach).

Postaram się więc odnieść do każdego z powyżej cytowanych twierdzeń. 

Ad.1. - Za podtrzymanie piersi na odpowieniej wysokości odpowiedzialne jest WIĘZADŁO COOPERA

Nie komentuję. Takie wypowiedzi świadczą o totalnej ignorancji ich autorów oraz, najoględniej mówiąc - ich niewielkiej znajomości anatomii kobiecych piersi, ze szczególnym uwzględnieniem liczebności więzadeł ;). A z uwagi na publikowanie określonych treści na dany temat - wypadałoby, prawda?

Jesli ktoś ma wątpliwości - podrzucam link do starej, ale jarej notki na niezawodnej od lat Stanikomanii. Autorka bardzo przystępnie przybliża istotę budowy i działania więzadeł Coopera. Nawet największy laik wyobrazi sobie w trakcie tej lektury, zrozumie i zapamięta, że "na „naturalny stanik” składa się skóra oraz przerastająca całą pierś sieć pasm tkanki łącznej, zwanych po angielsku więzadłami Coopera (Cooper's ligaments), a po polsku - więzadłami wieszadłowymi sutka [patrz: schemat na początku notki]. Rzecz jasna, więzadła te poddane są ustawicznemu naciąganiu, a nadmierne obciążenia mogą prowadzić do ich trwałych zniekształceń i obwisania piersi.".

Ad.2. - Przez każde włókno takiego więzadła biegnie NERW

Czy jest na sali ktoś, kto jest w stanie podrzucić mi JEDNO rzetelne opracowanie naukowe, w którym zawarte są takie informacje? Odnoszę wrażenie, że komuś "się wypsnęło" a potem każdy kolejny przekaz czy przedruk powodował, że ta informacja nabierała wiarygodności. Kolejna analogia do bajki Andersena nasuwa się sama...

Tymczasem wrzućcie sobie w wyszukiwarkę hasło "przez środek więzadła Coopera biegnie nerw". Nawet całkiem poważnie wyglądąjace portale zamieściły takie stwierdzenie.

 

Ad.3. - Budowa więzadeł Coopera przypomina budową sprężynę

Ta nieszczęsna sprężynka, którą przywołują często znawczynie brafittingu w swoich wypowiedziach podczas różnych eventów jest jedynie UPROSZCZONYM  PRZYKŁADEM, który pozwala laikowi szybko zrozumieć zagadnienia dotyczące biomechaniki piersi. Jakakolwiek wykładnia rozszerzająca  w tym przypadku jest po prostu niewłaściwa. Nie dajmy się więc zwariować i nie idźmy tą drogą. Sprężynka niech pozostanie wyłącznie schematycznym odniesieniem. Uważam, że kobietom trzeba jedynie przekazać jednoznacznie - jak dokłądnie zbudowana jest kobieca pierś i co sprawia, że ma ona taki a nie inny kształt oraz dlaczego nie jest uniesiona przez całe nasze życie na tym samym poziomie.

Owszem, biomechanikę piersi MOŻNA przybliżać posługując się na przykład porównaniem rozciągania więzadeł Coopera do rozciągania sprężyny, ale jest to porównanie bardzo uproszczone i w zasadzie dość (nomen omen)  "naciągane", służące jedynie jako obrazowy przykład.

 

Ad.4. - WYŁĄCZNIE WIĘZADŁA COOPERA podtrzymują nasze piersi i WYŁĄCZNIE ONE odpowiadają za ich utrzymanie na odpowienim poziomie

Wiem, że być może wiele z Was znowu uniesie do góry brwi ze zdziwieniem. - Jak to - nie same więzadła Coopera? Renulec, szaleju się najadłaś? Przecież to właśnie one! Jak się rozciągną, to potem zbieraj piersi z brzucha, z kolan, z podłogi! A co innego unosi biust, mądralo? Tłuszcz czy może tkanka gruczołowa?

Odpowiadam:

Ok.

Więzadła Coopera ważną rolę w kobiecych piersiach pełnią. Absolutnie nie chcę jej umniejszać. Jednak chciałabym, byśmy dzisiaj sięgnęli wspólnie do wiarygodnych, naukowych opracowań.

Między innymi po to, by odpowiednie dać rzeczy słowo (mam nadzieję, że Norwid mnie po nocach nie będzie straszył za tę "pożyczkę", no ale w końcu brafitting to też poważna sprawa ).

Które opracowania uważam za wiarygodne?

Przede wszystkim będce autorstwa ludzi posiadających gruntowne wykształcenie medyczne oraz wieloletnią praktykę chirurgiczną w zakresie operacji piersi. Daję więc w tym momencie wiarę pracom doświadczonych anatomów, chirurgów onkologów i chirurgów plastycznych.

Zatem do rzeczy. 

Swojego czasu, chcąc zgłębić temat - próbowałam nawiązać kontakt w kilkoma chirurgami plastycznymi. Oczywiście większość mnie zignorowała, bo co im za honor z jakąś kobitą od staników dyskusje prowadzić. Jednak co do jednego osobnika "miałam nosa". O Panu Doktorze Marku Jankowskim i o tym, czym zajmuje się zawodowo możecie poczytać sobie --->TUTAJ. Liczyłam na to, że dydaktyczna żyłka skłoni go do odpowiedzi na moje dociekliwe pytania i nie zawiodłam się :D.

To Pan Doktor podsunął mi kilka ciekawych artykułów i zwrócił uwagę na fakt, że już w roku 1997 austriacka chirurg plastyczna Elisabeth Würinger odkryła, a w roku 1998 - opisała rolę podwieszenia więzadłowego piersi. Podwieszenie to składa się z poziomej, więzadłowej przegrody włóknistej (cienkiej blaszki gęstej tkanki łącznej) oraz wychodzących z niej niejako, skierowanych ku górze - więzadeł pionowych. Podwieszenie to jest zasadniczym elementem podtrzymującym sutek. Od tamtego czasu w publikacjach i literaturze przedmiotu mozna często trafić na określenie go jako "więzadło Würinger". Pani doktor bynajmniej nie umniejsza w swoich wypowiedziach i pracach roli więzadeł Coopera (, jednak jej odkrycie było powodem innego spojrzenia na kwestię pooperacyjnego wyglądu korygowanego biustu. Skoro każdy dobry chirurg plastyczny posiada dzisiaj takie informacje i, co więcej - wykorzystuje je w swojej pracy - nie wypada wręcz, bym ja - brafitterka - osoba na codzień pracująca z biustami - skupiła się jedynie na odkryciu sir Astleya Coopera z 1840 roku, prawda ;) ? A przy okazji - rysunek więzadeł Coopera pochodzący z jego pracy znajdziecie ---> TUTAJ. NIe widzę tam ani jednej sprężynki ;) 

Co zrobicie z moją dzisiejszą notką - Wasza rzecz. Jest to jednak według mnie istotna informacja, nad którą warto się pochylić, zastanowić. A na pewno - przemyśleć i przedyskutować. Namawiam też Was, byście weryfikowali wnioski, do których doszłam, chętnie zapoznam się z Waszymi ustaleniami. Wszak brafitting to wiedza, która wciąż ulega ewolucji!

Konkrety na temat podwieszenia więzadłowego piersi:

By zapoznać się bliżej z zagadnieniem korzystałam oczywiście z opracowań i artykułów wspomnianej doktor Elisabeth Würinger polecanej mi przez doktora Jankowskiego. Wyszczególnienie tych pozycji znajdziecie na końcu notki (jeśli zadacie sobie trud i dotrzecie do tych artykułów - zwróćcie proszę uwagę na fakt, że w niektórych autorzy przypisują podwieszeniu więzadłowemu sutka rolę ważniejszą od roli jaką odgrywają w piersi więzadła Coopera. Oczywiście mam na myśli w tym przypadku uniesienie piersi a nie np. diagnostykę onkologiczną). Autorami opracowań, z których korzystałam są chirurdzy estetyczni posiadający długoletnią praktykę oraz bogaty dorobek naukowy. 

                                                                                      ***

Podwieszenie więzadłowe piersi (sutka) jest regularnie rozmieszczoną strukturą włóknistą. Składa się ono z przegrody poziomej wychodzącej z powięzi mięśnia piersiowego wzdłuż piatego żebra, wygiętej do góry, przekształcającej się w pionowe więzadła przy jej przyśrodkowej i bocznej granicy:

17101712_10208847066398405_1057271211_n

 Pozioma przegroda włóknista jest cienką blaszką gęstej tkanki łącznej, która wychodzi z powięzi mięśnia piersiowego na poziomie piątego żebra i przecina pierś w okolicy przyśrodkowej. W ten sposób dzieli pierś na częśc dogłowową (górną) i doogonową (dolną):17124597_10208847066678412_2087103447_n

Uwaga "popublikacyjna" - zamiast "zmarszczka podpiersiowa" powinno być "fałd podpiersiowy" (wielkie dzięki za czujność rewolucyjną, Panie Doktorze!).

 W ten sposób, jak na pewno zauważyliście - przegroda pozioma rozdziela dwie anatomiczne jednostki tkanki piersi. Podział tkanki następuje w pewnych ustalonych proporcjach. Warstwa dogłowowa tkanki piersi w piersiach o róznym rozmiarze ma od ok 2 do ok 7 cm grubości, a warstw doogonowa zawsze ma stałą grubość ok 2 cm. Z punktu widzenia chirurgii estetycznej - przegroda pozioma może w ten sposób stanowić istotny element w osiąganiu symetrii biustu.

Przy swoich środkowych i bocznych granicach przegroda pozioma staje sie jeszcze gęstsza i wygina się w górę przechodząc w więzadła skierowane w kierunku pionowym. Więzadło przyśrodkowe to silna struktura wychodząca z mostka na poziomie od drugiego do piątego żebra. Więzadła pionowe boczne to słabsze struktury włókniste, wyłaniające się z powięzi mięśnia piersiowego przy bocznej krawędzi mięśnia piersiowego mniejszego. Przegroda pozioma i więzadła pionowe razem tworzą pas gęstej tkanki łącznej, która łączy gruczoł piersiowy  ze ścianą klatki piersiowej:

17105606_10208847066278402_1871957357_n

Uwaga "popublikacyjna" jak wyżej - zamiast "zmarszczka podpiersiowa" powinno być "fałd podpiersiowy".

Ten podwieszający "hamak" tkanki łącznej ma również swoją część powierzchniową, która znajduje się w skórze przyśrodkowej, doogonowej i bocznej części piersi, określając tym samym zakres granic piersi:

17124851_10208847065878392_1404565947_n

Więzadło przyśrodkowe powierzchniowe jest raczej słabe i rozciąga się z więzadła przyśrodkowego głębokiego do skóry. Więzadło powierzchniowe boczne jest mocne i pełni ważną funkcję podwieszającą - łączy boczne głębokie więzadło boczne z powięzią pachową wzdłuż linii pachowej. Przegroda pozioma przejmuje niejako na siebie ciężar piersi i tym samym zapobiega opadaniu jej podstawy. 

Jako element humorystyczny, na koniec pozostawiłam

Ad.5. - Bez odpowiednio dobranego biustonosza kobieta narażona jest nawet na ZERWANIE więzadeł Coopera

Po konsultacjach z chirurgiem potwierdzam.

Tak. Kobieta jest zdecydowanie narażona na ZERWANIE wyżej wspomnianych więzadeł - jeśli dana kobieta będzie poruszać się na motocyklu, z prędkością ok. 240km/h ;)

 

Bibliografia, z której korzystałam (dziękuję Bartłomiejowi K. za nieocenioną pomoc translatorską!) :

1. "Improving the longevity and results of mastopexy and breast reduction procedures:reconstructing an internal breast support system with biocompatible mesh to replace thesupporting function of the ligamentous suspension." Petrus V. van Deventer, Frank R. Graewe, Elisabeth Wuringer Aesthetic Plastic Surgery, czerwiec 2012, Tom 36, wydanie 3 , str 578-589;

2. "Vertical Scar Mammaplasty" Moustapha Hamdi,Dennis C. Hammond, Foad Nahai, Springer, 2005 (z tej książki pochodzą też zdjęcia, które znajdują sie w treści notki);

3. "Breast Augmentation" Melvin A. Shiffman, Springer Science & Business Media, 2008.

 

Mam nadzieję, że moja dzisiejsza notka nie namiesza Wam w głowach, bo nie takie było moje zamierzenie. 

Jednak nie ukrywam, że ciekawi mnie okrutnie, czy może ktoś inny przede mną w środowisku brafitterskim zgłębiał już temat  więzadła Würinger w piersiach, a jeśli tak - do jakich doszedł wniosków. Jeśli coś Wam na ten temat wiadomo - podrzućcie mi linka proszę, będę dozgonnie wdzięczna.

 

Postanowiłam podzielić się z Wami moimi wątpliwościami co do niepodzielnego panowania więzadeł Coopera w Krainie Uniesionego Biustu. Pomyślałam sobie, że po prostu muszę i że (jak już nieraz tu pisałam) -  inaczej się uduszę ;).

Jak to dobrze, że mogę na tym blogu się wywnętrzyć! Uf!

No, to już mi ulżyło :D

Dziękuję serdecznie Panu Doktorowi Markowi Jankowskiemu za pomoc. Nie zignorował moich dramatycznych maili. Cenne wskazówki oraz nieprzebrane pokłady cierpliwości w odpowiadaniu na moje (nie zawsze mądre) pytania utwierdziły mnie w przekonaniu, że jest świetnym, choć zapewne wymagającym wykładowcą.

 

Z niecierpliwością czekam na Wasze przemyślenia i wyniki ewentualnych prywatnych dochodzeń i śledztw w sprawie ;)

Niezmiennie Wasza

- R.

 
1 , 2 , 3