Menu

stanikowe biz-perypetie

Subiektywnie o mikro-biznesie. Z emocjonalną wkładką. Duży biust, mały biust, średni biust - każdy znajdzie stanik dla siebie na tym blogu!

Materiałoznawstwo bielizny - tkanina i dzianina

Definicje  pochodzą z książki  „Pracownia materiałoznawstwa odzieżowego” autorstwa Kazimierza Turka.

Tkanina – powstaje na krośnie w wyniku przeplatania w określonym porządku nitek osnowy i wątku, ułożonych w stosunku do siebie prostopadle. Nitki osnowy są ułożone wzdłuż tkaniny , a nitki wątku – w poprzek.

Sposób przeplatania nitek osnowy z nitkami wątku nazywa się splotem tkackim. Ten ważny parametr budowy tkaniny ma wpływ na zerwanie, przetarcie, odporność na gniecenie, przewiewność, higroskopijność i wodochłonność.

Sploty zasadnicze w tkaninach:

-splot płócienny,

-sploty skośne,

- sploty atłasowe ( osnowowe)  i satynowe (wątkowe).

Istnieją też  sploty pochodne od splotów zasadniczych, ale na blogu nie będę przynudzać, zainteresowanym polecam książkę, o której wspomniałam wcześniej .

Tkaniny są wytwarzane na krosnach tkackich -  mechanicznych lub ręcznych (możemy sami sobie wytkać kilim na ręcznym krośnie, te do wyrobu materiałów przemysłowo są oczywiście mechaniczne, ewentualnie do niektórych żakardów i do koronek typu leavers używa się krosien na wpół mechanicznych), tkanina może być elastyczna, lub nie, zależy to od sposobu tkania (tkanina zawsze trochę „pracuje” po przekątnej), czyli zastosowanego splotu, oraz od dodatku lub nie elastanu. W bieliźnie najczęściej używanym splotem elastycznym jest splot satynowy, bo jest najbardziej rozciągliwy, przeważnie i tak zwiększa się jego elastyczność przez dodatek elastanu. Tkaniny są mniej elastyczne niż dzianiny, ale też dzięki temu lepiej zachowują kształt.

 

Dzianina – płaski wyrób włókienniczy utworzony przez formowanie i łączenie oczek z nitek pojedynczych nawojów przędzy lub odpowiedniego ich zespołu (osnowy) na maszynach dziewiarskich. Zasadniczym elementem dzianiny jest oczko, które łącząc się z sąsiednimi oczkami w kierunku poziomym tworzy rządki, a w kierunku pionowym kolumienki. Dzianina jest dziana, czyli technologia produkcji wzorowana na...robieniu na drutach, oczywiście dzianiny produkowane są maszynowo, ale druty, czy szydełko to najbardziej zbliżony proces)

 

Podam kilka przykładów znanych modeli biustonoszy, aby sprawę trochę rozjaśnić:

 

Modele tkaninowe:

Georgiana,

Tiffany,

Hestia,

Shanghai,

Estepona.

Wszystkie z linii Masquerade.

 

Modele dzianinowe (obwody):

Tango Panache,

Rio Freya,

Millie Freya,

generalnie prawie wszystkie stroje kąpielowe.

© stanikowe biz-perypetie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci